Łódź: Klinika położnicza tylko dla bogatych w miejskim szpitalu

Nowe władze Łodzi nie zwalniają tempa neoliberalnych reform w mieście. Po zapowiedzi prywatyzacji komunalnych lokali na Piotrkowskiej i należących do miasta przychodni rejonowych, po likwidacji, pomimo masowych protestów społecznych 16 szkół na terenie miasta przymierzają się teraz do przekształcenia w spółkę prawa handlowego miejskiego szpitala położniczego przy ulicy Sterlinga. Dzięki temu placówka będzie mogła kosztem dostępności swych usług dla większości Łodzian świadczyć pełnopłatne zabiegi poza kontraktem z NFZ. W planach 'prywatne' porody w luksusowych warunkach za 6.9 tysiąca złotych...

Dyrektor szpitala przy Sterlinga, Ewa Wiestek – Piotrowska, planuje do końca tego roku oddać do użytku dwa luksusowe apartamenty urządzone z myślą o najbogatszych pacjentkach, gotowych zapłacić za poród prawie 7 tysięcy złotych. Będą one wyposażone w osobne łazienki z bidetem i prysznicem, a także specjalny aneks mieszkalny dla towarzyszących im partnerów. Pacjentki 'prywatnego' oddziału nie będą również skazane na korzystanie ze szpitalnej kuchni, zamiast tego będą miały wybór posiłków ze specjalnego menu. Poza tym będą mogły wybrać odbierającego poród lekarza i położną, a na życzenie otrzymają znieczulenie.
To nie koniec tegorocznych planów Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta wobec miejskich szpitali. Zadłużony szpital imienia Jordana na Julianowie zostanie przyłączony do znajdującego się w dobrej kondycji finansowej szpitala im. Jonschera na Milionowej, który w zamian za zgodę na fuzję obu placówek i spłatę 9 milionów złotych długu Jordana otrzyma od miasta poręczenie 50 mln złotych kredytu na zaplanowany na dwa lata remont. Podczas trwania prac część oddziałów Jonschera przeniesie się na Julianów, po jego zakończeniu los szpitala im. Jordana i jego pracowników będzie jednak niepewny.
Ostatni z miejskich szpitali, zadłużony na 9 milionów złotych szpital im. Sonnenberga nie zostanie na razie zlikwidowany, miasto zapowiedziało jednak jego dyrekcji, że nie może liczyć na pomoc finansową z jego strony i musi przygotować własny program oszczędnościowy, co stawia w niepewnej sytuacji jego pracowników
F.A. Łódź

Początki działalności Federacji Anarchistycznej Łódź sięgają końca lat osiemdziesiątych i działającej w mieście Pomarańczowej Alternatywy.  Akcje w owym czasie skupiały się głównie na organizacji happeningów i  demonstracji  mających na celu zwiększenie zakresu swobód obywatelskich i dyskredytację ówczesnych  władz. Po okresie przemian systemowych łódzcy anarchiści skoncentrowali swoje działania wokół tematów ekologicznych i antymilitarystycznych, organizując demonstracje i wydając własne pismo „Ortodox”. Od połowy lat dziewięćdziesiątych łódzcy działacze poszerzają zakres swoich zainteresowań o tematy pracownicze (współtworząc związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza), antyrasistowskie (demonstracje, konferencje, organizacja akcji Kolorowa Tolerancja), ekologiczne (pokazy filmowe i pikiety).  Osobną działalnością stanowi organizowana od 10 lat akcja rozdawania najbiedniejszym mieszkańcom naszego miasta darmowych posiłków (Food not Bombs), których udało się już wydać ponad 30 tysięcy.  W chwili obecnej działacze Federacji Anarchistycznej Łódź uczestniczą również w działaniach innych grup wolnościowych i ekologicznych w Łodzi.