Przeciw przemocy wobec wszystkich zwierząt

13 lutego przez Kraków przeszedł „marsz nie milczenia: przeciw przemocy wobec zwierząt”. Podobne akcje odbyły się w kilku innych miastach.

W niedziele krakowski marsz przeszedł spod Barbakanu, traktem królewskim na bulwary wiślane, pod pomnik Psa Dżoka. W akcji wzięło udział około 1,5 tysiąca osób. W przemówieniach odnoszono się głównie do przemocy wobec zwierząt domowych. Zawężenie protestu tylko do tej sprawy od początku budziło wiele kontrowersji. – Marsz ma dotyczyć Mruczków i Azorów – tłumaczyła Joanna Musiał, formalna organizatorka. Jednak w praktyce w czasie akcji nie zabrakło transparentów odnoszących się do sytuacji innych zwierząt m.in tych hodowanych na mięso. – Każdego dnia giną w rzeźniach tysiące istot – mówi Olga, z krakowskiej grupy Viva – Trzeba przypominać, że codzienne żywieniowe decyzje mają ogromne znaczenie – podkreśla. Dzięki aktywistom ruchu animalistycznego demonstracja nie stała się kolejnym „marszem jamników”.

F.A. Kraków

Krakowska Sekcja Federacji Anarchistycznej działa nieprzerwanie od roku 1989. Na przestrzeni tego  okresu przez grupę przewinęło się wielu aktywistów. Do najważniejszych działań podejmowanych niegdyś przez krakowską sekcję należy zaliczyć „Akcję Kontrbal” czyli protesty przeciw pseudocharytatywnemu balowi organizowanemu corocznie przez prezydenta Krakowa, pomoc prawną dla obdżektorów, szereg inicjatyw związanych z ludobójczą wojną w Czeczenii m.in. Komitet Wolny Kaukaz, protesty antywojenne czy angażowanie się w ruchy protestu uczniów i studentów. W ostatnich latach nastąpiła w grupie znaczna zmiana pokoleniowa. Obecnie koncertuje ona swoje działania na promocji demokracji bezpośredniej, wspieraniu grup wykluczonych m.in. lokatorów i bezdomnych oraz działalności informacyjnej: spotkania filmowe, wydawanie broszur, prowadzenie strony internetowej i biblioteki.

Strona www: fakrakow.wordpress.com/ E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.