Kraków: Kazimierz dla mieszkańców, nie dla De Silva Hause i Zakonu

Pokazy filmów, koncerty, dyskusje, wspólny obiad i… msza. Tak w zeszłą niedzielę protestowaliśmy razem z mieszkańcami przeciwko eksmisjom z ulic Józefa i Bożego Ciała.

W minioną niedzielę na ul. Józefa w Krakowie odbył się protest „Przeciwko wysiedleniom i gentryfikacji”.

W skrócie: Zakon Kanoników Regularnych (właściciel trzech kamienic przy ulicach Józefa i Bożego Ciała) wydzierżawił je na 70 lat firmie De Silva Haus która chce przerobić zabytkowe budynki na nowoczesny hotel. Na mieszkańców – ok. 300 osób – czekają eksmisje. Więcej o sprawie pisaliśmy TUTAJ;

Mieszkańcy o planowanych eksmisjach nie dowiedzieli się od księży lecz poprzez specjalnie wynajęta kancelarie prawniczą (której zadaniem jej także pozbycie się lokatorów w ciągu dwóch lat), dlatego zamówili w swojej parafii (prowadzonej przez zakon) mszę „O siłę i zdrowie dla mieszkańców kamienicy przy ul. Józefa i Bożego Ciała zagrożonych eksmisją”. Intencja nie została odczytana przez księdza co spotkało się z protestem lokatorów. Siedzący w pierwszych rzędach lokatorzy sami powiedzieli swoją intencję co dzięki doskonałej akustyce rozniosło się po całym gmachu świątyni. Gdy chcieli dodać kolejne zdania – już przez mikrofon – nagle nagłośnienie zostało wyłączone. Również podczas mszy na tacę wrzucane były listy protestacyjne.

Po mszy na wiernych czekała grupa samby skutecznie przyciągając uwagę osób wychodzących z kościoła. Po krótkim przemówieniu cała grupa przeszła na sąsiednią ulicę Józefa gdzie wcześniej mieszkańcy obwiesili transparentami i flagami swoje kamienice. Tam na protestujących czekał ciepły posiłek, rozpoczęły się przemówienia przerwane przyjazdem kilku policyjnych transporterów. Policja chciała spisać kilka osób na co w spontanicznym heppeningu reszta uczestników protestów okrążyła policjantów domagając tego samego – spisu powszechnego. Funkcjonariusze byli tak zdezorientowani, że po kilku minutach ustąpili i schowali się za rogiem ulicy. Po przemówieniach w „Kinie społecznym” w bramie kamienicy nr 9 odbyła się projekcje filmów „Burżuazja wraca do centrum” oraz „Miasto jest nasze”. Później atmosfera była bardziej piknikowa: ulice przejęli szczudlarze, grały zespoły Leśne Dziupła, Djabara i inne. Dzień protestu po 19 zakończył nagrodzony owacją fireshow.

Wczorajsza akcja miała na celu wymuszenia zajęcia stanowiska przez władze kościelne w sprawie planowanych eksmisji. Była też dobrym sprawdzianem jedności lokatorów wobec wspólnego zagrożenia. Choć to dopiero początek to dziękujemy wszystkim za udział i stworzenie świetnej atmosfery podczas całego dnia. Ciąg dalszy nastąpi; Bądźcie czujni/e!

Inne zdjęcia TUTAJTUTAJ.

Film

F.A. Kraków

Krakowska Sekcja Federacji Anarchistycznej działa nieprzerwanie od roku 1989. Na przestrzeni tego  okresu przez grupę przewinęło się wielu aktywistów. Do najważniejszych działań podejmowanych niegdyś przez krakowską sekcję należy zaliczyć „Akcję Kontrbal” czyli protesty przeciw pseudocharytatywnemu balowi organizowanemu corocznie przez prezydenta Krakowa, pomoc prawną dla obdżektorów, szereg inicjatyw związanych z ludobójczą wojną w Czeczenii m.in. Komitet Wolny Kaukaz, protesty antywojenne czy angażowanie się w ruchy protestu uczniów i studentów. W ostatnich latach nastąpiła w grupie znaczna zmiana pokoleniowa. Obecnie koncertuje ona swoje działania na promocji demokracji bezpośredniej, wspieraniu grup wykluczonych m.in. lokatorów i bezdomnych oraz działalności informacyjnej: spotkania filmowe, wydawanie broszur, prowadzenie strony internetowej i biblioteki.

Strona www: fakrakow.wordpress.com/ E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.