Jesteś tu: Start / Artykuły / Małopolskie /

Kraków: Najstarszy antykwariat w Polsce zagrożony eksmisją

Istniejący niemal nieprzerwanie od 140. lat antykwariat „S.A. Krzyżanowski” przy ul. Św. Tomasza 26 może wkrótce przestać istnieć. Przetrwał zabory, nazistowska okupację, okres PRLu – może nie przetrwać polityki włodarzy miasta Krakowa.

Małe pomieszczenie a w środku starsze małżeństwo wśród 40 tysięcy woluminów starych ksiażek, pocztówek, albumów i – to państwo Henryk i Helena Druć. Antykwariat prowadzą nieprzerwanie od 1970 roku. – Niestety władze miasta podniosły nam czynsz o 100% – skarży się pani Helena. – Poziom czytelnictwa w Polsce dramatycznie spada, przy tej stawce czynszu nie jesteśmy w stanie utrzymać antykwariatu – kontynuuje.

Antykwariat jest szczególnie często odwiedzany przez studentów/ki pobliskiej Akademii Muzycznej ponieważ posiada on największy zbiór nut w Krakowie. W jego obronie wystąpił również rektor tej uczelni.

Mimo, że Rada Miasta stosuje niższe stawki czynszów dla niektórych zawodów (jak np. szewc) to antykwariaty są wyłączone z rozporządzenia. Niejednego „inwestora” kusi lokal w centrum miasta – można przecież zrobić tam kolejny hotel dla pijanych turystów czy knajpę której goście zostaną „wyselekcjonowani” przez ochroniarzy. Decyzja o podwyżce czynszu o 100% dla najstarszego antykwariatu w Polsce władze miasta pokazują że po drodze im z wielkim kapitałem. Z mieszkańcami ich drogi się rozchodzą. Właśnie takie miejsca jak antykwariat „S.A. Krzyżanowski” tworzą niepowtarzalny klimat tego miasta – kolejne przeszkolone hotele czy restauracje (w których zwykli mieszkańcy miasta i tak nie jadają – są zwyczajnie za drogie) co najmniej oszpecają Kraków.

Zaprotestujmy razem przeciwko eksmisji antykwariatu! Spotykamy się w najbliższy czwartek o godz. 17.00 przy ul. Św. Tomasza 26!
Nie oddamy miasta w ręce polityków!

F.A. Kraków

Krakowska Sekcja Federacji Anarchistycznej działa nieprzerwanie od roku 1989. Na przestrzeni tego  okresu przez grupę przewinęło się wielu aktywistów. Do najważniejszych działań podejmowanych niegdyś przez krakowską sekcję należy zaliczyć „Akcję Kontrbal” czyli protesty przeciw pseudocharytatywnemu balowi organizowanemu corocznie przez prezydenta Krakowa, pomoc prawną dla obdżektorów, szereg inicjatyw związanych z ludobójczą wojną w Czeczenii m.in. Komitet Wolny Kaukaz, protesty antywojenne czy angażowanie się w ruchy protestu uczniów i studentów. W ostatnich latach nastąpiła w grupie znaczna zmiana pokoleniowa. Obecnie koncertuje ona swoje działania na promocji demokracji bezpośredniej, wspieraniu grup wykluczonych m.in. lokatorów i bezdomnych oraz działalności informacyjnej: spotkania filmowe, wydawanie broszur, prowadzenie strony internetowej i biblioteki.

Strona www: fakrakow.wordpress.com/ E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.