Poznań: Karne dla Grobelnego

Wczoraj, w strugach deszczu, przed Urzędem Mista miało miejsce  niezwykłe wydarzenie. Reprezentacja FC Rozbrat strzelała karne prezydentowi miasta Poznania, w czasie kiedy na sali sesyjnej rady miasta trwała debata nad dziurą budżetową. Zawodników dopingowało kilkudziesięciu kibiców. Mecz relacjonowali i komentowali znani sprawozdawcy.

Zawodnicy zjawili się jeszcze przed godziną 12.00., na którą to zaplanowano początek meczu. Podczas ich rozgrzewki na trybunie zaczęły się rozlegać chóralne śpiewy: „Ole, Ole, Ole, budżet padł, jest źle…”, „My chcemy chleba, Grobelny, my chcemy chleba”, oraz – w związku z próbą likwidacji zaprzyjaźnionej drużyny: „Do boju, do boju, do boju Ósemki”. Kibice szaleli: "Kto nie skacze, ten z UEFA, hop, hop...". Atmosfera była gorąca, ale siły porządkowe nie interweniowały. Tym razem obyło się bez burd na trybunach, choć z przeciwległego sektora zajmowanego przez „Wiarę Rycha” słychać było prowokacyjne komentarze.

Jako pierwszy karne egzekwował zawodnik reprezentacji FC Rozbrat i kapitan drużyny, Łukasz Długonogi vel Krótkoręki. Trybuny na chwilę ucichły. Słuchać gwizdek sędziny i…. pudło. Poprzeczka. Ryk zawodu w sektorze zagorzałych fanatyków FC Rozbrat. Na szczęście dalsze egzekwowanie rzutów karnych przebiegło gładko. Gol za golem. Celnie strzelali Krzysztof Beckenbauer i Tomasz Lubański. Kilka celnych strzałów oddali także zawodnicy rekrutujący się z trybun. Grobelnu dostało się...:

Za zadłużenie miasta na granicy bankructwa.
Za łatanie deficytu kolejnymi kredytami i pożyczkami.
Za szukanie oszczędności poprzez likwidację szkół i przedszkoli.
Za cięcia wydatków na żłobki i kulturę,
Za droższe bilety komunikacji miejskiej, mniejszą ilość kursów i wyłączaną klimatyzację.
Za wyprzedaż majątku publicznego.
Za zwalnianie nauczycieli i pracowników służb komunalnych.
Za brak mieszkań komunalnych i socjalnych oraz blaszane puszki, które mają je zastąpić
Za Park Kulczyka (ciągle i nieustająco) i w intencji ozdrowienia mecenasa Kruszyńskiego
Za chybione a kosztowne inwestycje i te konieczne a niezrealizowane...

Po pewnym czasie pojawili się podejrzani działacze „Wiary Rycha” przekonując, że prezydent we własnej osobie gotowy jest stanąć na bramce. Nieufni zapewnieniom, nie przystaliśmy na to. Zresztą, w takich okolicznościach do strzelania koniecznym byłby karabin, którego na ten czas nie mieliśmy.

Tymczasem na sali sesyjnej napastnik gwardyjskiego klubu SLD, Tomasz Lewandowski, zaciekle atakował drużynę Grobelnego, zarzucając mu m.in. to, że lekką ręka opłaca się kurii (4,5 mln. złotych) za bezumowne korzystanie z budynku VIII Liceum, kiedy równocześnie, miasto nie pobiera czynszu od Gimnazjum Salezjanów. Powstrzymać go próbował stoper drużyny znanego potentata finansowego Jana Kulczyka, FC Platforma – Wojciech Kręglewski. Jego jednak bokserska kariera wyraźnie przygasła i nie wiadomo, co robi na boisku piłkarskim.

Co dalej z budżetem? Na jesień zapowiada się ostra rozgrywka. Do zobaczenia i usłyszenia zatem na ulicy – już niebawem: 10 czerwca, godz. 14.00., Teatr Wielki (Opera).
F.A. Poznań

Aktywność poznańskiej sekcji FA stanowi szeroki wachlarz działań.

Z jednej strony są to różnorakie formy protestu i agitacji. Można by określić ten rodzaj aktywności jako aktywność doraźną. Charakteryzuje się ona "zewnętrznym" przesłaniem naszej grupy. Działalność ta daje nam możliwość wyrażenia swojego zdania, jest formą nacisku na władzę i inne instytucje oraz stanowi dla nas czynnik propagandowy. W tym zakresie działań mieszczą się zarówno akcje spektakularne takie jak demonstracje, happeningi, akcje bezpośrednie jak te mniej: petycje, plakaty, pisma etc.

Z drugiej zaś staramy się budować naszą rzeczywistość poprzez kreowanie świadomości na co dzień. Tworzymy wolnościową społeczność, która podejmuje działania na rzecz oddolnego, niezależnego i samorządnego życia. Działalność ta jest oparta o Rozbrat nadający grupie charakter stabilny. Federacja Anarchistyczna w roku 1997 otworzyła tu Bibliotekę Wolnościową, a w 2000 Klub Anarchistyczny gdzie znajdują się również biuro FA sekcja Poznań
O aktywności tej stabilnej wynikającej głównie z posiadania swojego miejsca można by pisać jeszcze bardzo dużo. Przede wszystkim Rozbrat daje nam możliwość bezpośredniego i łatwego kontaktu miedzy ludźmi. W oparciu o to miejsce możemy spotykać się z ludźmi mającymi podobny stosunek do otaczającego świata, rozmawiać, dyskutować, pomagać.

Strona www: www.rozbrat.org E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.