Poznań: Oświadczenie FA w sprawie pola golfowego

14 stycznia br. ma się odbyć przetarg w związku z decyzją władz miejskich o przeznaczeniu (dzierżawy) komunalnej działki pod pole golfowe w Krzyżownikach-Smochowicach, Federacja Anarchistyczna sekcja Poznań i całe środowisko związane z Rozbratem, wyraża swój stanowczy sprzeciw wobec przeznaczeniu tego terenu na elitarną rozrywkę. Obszar ten potrzebny jest i służy wielu mieszkańcom dzielnicy, jak też całego Poznania. Zagrożona w takim układzie została także jego wartość ekologiczna. Decyzję władz Poznania dotyczącą pola golfowego w Krzyżownikach-Smochowicach podjęto w sposób ignorujący opinię mieszkańcórw dzielnicy. Od wielu lat forsowany przez miasto plan budowy pola golfowego wywoływał protesty społeczne. Działania administracyjne podejmowane były często z naruszeniem procedur, a władze uparcie dążyły, wbrew woli mieszkańców, do realizacji inwestycji.

W takim układzie nie pozostaje nam nic innego jak oświadczyć, iż w razie rozpoczęcia budowy pola golfowego Federacja Anarchistyczna podejmie próby czynnego zablokowania inwestycji. Nasze działania wymierzone w pole golfowe i jego użytkowników, będą podejmowane także, jeżeli pomimo protestów ono powstanie. Jest bowiem nie do przyjęcia, aby zwolennicy elitarnej rozrywki, popierani przez władzę, narzucali swoją wolę i rację większości mieszkańcom dzielnicy.

Uważamy, iż entuzjastów tego typu ekskluzywnej rozrywki stać na wybudowanie sobie pola golfowego na prywatnym gruncie, w miejscu, które nie wywołuje kontrowersji, a takich w okolicy Poznania nie brakuje. Nie widzimy tez problemu, aby tego typu pole powstało za poparciem władz miejskich i na miejskich gruncie pod warunkiem, że – wzorem niektórych rozwiązań zachodnich – przeznaczony zostanie na to teren wymagający rekultywacji, jak np. poprzemysłowe obszary zdegradowane, wysypiska, składowiska itd. Wówczas „zazielenienie terenu”, nie byłoby jedynie spełnieniem partykularnych zachcianek golfistów, ale służyło także wszystkim mieszkańcom miasta.
F.A. Poznań

Aktywność poznańskiej sekcji FA stanowi szeroki wachlarz działań.

Z jednej strony są to różnorakie formy protestu i agitacji. Można by określić ten rodzaj aktywności jako aktywność doraźną. Charakteryzuje się ona "zewnętrznym" przesłaniem naszej grupy. Działalność ta daje nam możliwość wyrażenia swojego zdania, jest formą nacisku na władzę i inne instytucje oraz stanowi dla nas czynnik propagandowy. W tym zakresie działań mieszczą się zarówno akcje spektakularne takie jak demonstracje, happeningi, akcje bezpośrednie jak te mniej: petycje, plakaty, pisma etc.

Z drugiej zaś staramy się budować naszą rzeczywistość poprzez kreowanie świadomości na co dzień. Tworzymy wolnościową społeczność, która podejmuje działania na rzecz oddolnego, niezależnego i samorządnego życia. Działalność ta jest oparta o Rozbrat nadający grupie charakter stabilny. Federacja Anarchistyczna w roku 1997 otworzyła tu Bibliotekę Wolnościową, a w 2000 Klub Anarchistyczny gdzie znajdują się również biuro FA sekcja Poznań
O aktywności tej stabilnej wynikającej głównie z posiadania swojego miejsca można by pisać jeszcze bardzo dużo. Przede wszystkim Rozbrat daje nam możliwość bezpośredniego i łatwego kontaktu miedzy ludźmi. W oparciu o to miejsce możemy spotykać się z ludźmi mającymi podobny stosunek do otaczającego świata, rozmawiać, dyskutować, pomagać.

Strona www: www.rozbrat.org E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.