Neobank, neoprzekręt. Pikieta lokatorów

Dziś odbył się kolejny protest lokatorów kamienicy przy ulicy Piaskowej. Tym razem mieszkańcy i wspierający ich działacze z Rozbratu i innych grup, zebrali się pod Neobankiem, który prawdopodobnie, poprzez spółki zależne, jest właścicielem ok. 50 proc. udziałów w kamienicy. Protestujący żądali, aby bank ujawnił właściciela nieruchomości i okoliczności jej przejęcia.

Przed bankiem zebrało się ok. 70 osób z potykaczkami i transparentami. Stwierdzono, że wprawdzie remont kamienicy został powstrzymany, ale w dalszym ciągu nie wiadomo, kto jest jej właścicielem. Lokatorzy w wywiadach udzielanych prasie i w wypowiedziach podczas pikiety stwierdzali, że chcą znać przyszłość kamienicy. Przynieśli na protest transparenty m.in. z hasłami „Handel żywym towarem” i „Neobank - patron krętaczy”.

Akcja przebiegała spokojnie i kiedy już po półgodzinie pikietujący chcieli się rozejść, podjechała policja, która rozpoczęła legitymowanie. Spotkało się to z ostrą reprymendą ze strony zgromadzonych. Doszło do utarczek słownych. Krzyczano: „Gdzie byliście, kiedy chciano nas wywalić z mieszkań!”. Potem wszyscy "rzucili się" na policję z dowodami osobistymi, aby zostać spisanymi. Żartowano, że w ten sposób znajdą lokum na zimę po sąsiedzku na Młyńskiej (areszt i więzień w Poznaniu, znajdujący się dość blisko kamienicy na Piaskowej). Po spisaniu kilku osób, policja odjechała.

Lokatorzy ustalili podczas pikiety, że będą dalej działać i w swych staraniach zjednoczą się z innymi mieszkańcami, którzy mają podobne problemy.
F.A. Poznań

Aktywność poznańskiej sekcji FA stanowi szeroki wachlarz działań.

Z jednej strony są to różnorakie formy protestu i agitacji. Można by określić ten rodzaj aktywności jako aktywność doraźną. Charakteryzuje się ona "zewnętrznym" przesłaniem naszej grupy. Działalność ta daje nam możliwość wyrażenia swojego zdania, jest formą nacisku na władzę i inne instytucje oraz stanowi dla nas czynnik propagandowy. W tym zakresie działań mieszczą się zarówno akcje spektakularne takie jak demonstracje, happeningi, akcje bezpośrednie jak te mniej: petycje, plakaty, pisma etc.

Z drugiej zaś staramy się budować naszą rzeczywistość poprzez kreowanie świadomości na co dzień. Tworzymy wolnościową społeczność, która podejmuje działania na rzecz oddolnego, niezależnego i samorządnego życia. Działalność ta jest oparta o Rozbrat nadający grupie charakter stabilny. Federacja Anarchistyczna w roku 1997 otworzyła tu Bibliotekę Wolnościową, a w 2000 Klub Anarchistyczny gdzie znajdują się również biuro FA sekcja Poznań
O aktywności tej stabilnej wynikającej głównie z posiadania swojego miejsca można by pisać jeszcze bardzo dużo. Przede wszystkim Rozbrat daje nam możliwość bezpośredniego i łatwego kontaktu miedzy ludźmi. W oparciu o to miejsce możemy spotykać się z ludźmi mającymi podobny stosunek do otaczającego świata, rozmawiać, dyskutować, pomagać.

Strona www: www.rozbrat.org E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.