Kraków: Polowanie na emigrantów z Mongolii

Demonstracja przeciwko agencji Frontex, Warszawa 2008 r. Demonstracja przeciwko agencji Frontex, Warszawa 2008 r.

Rodzina Batdavaa pochodzi z Mongolii, w Polsce nielegalnie mieszka od 11 lat. Wielokrotnie starała się o zalegalizowanie pobytu, jednak wszystkie wnioski spotykały się z odmownymi decyzjami m.in. wojewody Stanisława Kracika. Ostatnio trafia do ośrodka dla uchodźców. Są tam i 11-latek urodzony już w Polsce i student AGH, który właśnie miał bronić pracy inżynierskiej.

Jeszcze w grudniu ubiegłego roku Straż Graniczna zatrzymała ojca rodziny i umieściła go w tymczasowym ośrodku dla uchodźców w Przemyślu. Dwa tygodnie później trafiła tam jego żona, która w Krakowie pracowała jako biegła tłumaczka języka mongolskiego. Wraz z nią zatrzymany został urodzony już w Polsce 11-letni syn Karol.

Ostatnio złapany został Khash-Erdene, przez kolegów nazywany Hasza. Straż Graniczna zatrzymała go na przystanku autobusowym wracał właśnie z zajęć na uczelni. Za tydzień miał bronić pracy inżynierskiej na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Nie zdążył. Na wolności ukrywa się jeszcze jego 19-letni brat, który również jest studentem.

Historia mongolskiej rodziny wzburzyła wiele osób. Zbierane są podpisy pod petycją do Rzecznika Praw Obywatelskich przeciw ich deportacji. W sprawie interweniowała też AGH. – Uczelnia skierowała pismo do służb w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji – mówi rzecznik prasowy Akademii Bartosz Dembiński. – Uczelnia zadeklarowała, że jest w stanie pomóc finansowo tym studentom, jeśli ich problemy wynikają z przyczyn ekonomicznych. Władze AGH zastanawiają się na jakiej podstawie doszło do zatrzymania studentów, zaznaczają również, że z uczelnią nikt się nie skonsultował.

Urząd ds. cudzoziemców poinformował,  że począwszy od 2000r. wobec rodziny Batdavaa „toczyło się wiele postępowań związanych z legalizacją pobytu (…), W toku przeprowadzonych dotychczas i zakończonych postępowań w sprawie legalizacji pobytu została wyczerpana droga odwoławcza.”

Każdego roku do Polski oraz innych krajów Unii Europejskiej, uciekając przed wojną, prześladowaniami lub po prostu szukając lepszej przyszłości próbuje dostać się nawet kilka set tysięcy ludzi. Według danych Frontexu (agenda UE specjalizująca się w dosłownym polowaniu na migrantów) w 2009 roku 106 tysięcy osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę wspólnoty. Jednocześnie szacuje się, że w tym czasie do „Fortecy Europy” udało przedostać się około 30 tysiącom migrantów. Historia rodziny Batdavaa jest więc tylko jedną z wielu podobnych dziejących się każdego dnia.

strona kampanii na rzecz zatrzymania deportacji: dlakhasha.strefa.pl
F.A. Kraków

Krakowska Sekcja Federacji Anarchistycznej działa nieprzerwanie od roku 1989. Na przestrzeni tego  okresu przez grupę przewinęło się wielu aktywistów. Do najważniejszych działań podejmowanych niegdyś przez krakowską sekcję należy zaliczyć „Akcję Kontrbal” czyli protesty przeciw pseudocharytatywnemu balowi organizowanemu corocznie przez prezydenta Krakowa, pomoc prawną dla obdżektorów, szereg inicjatyw związanych z ludobójczą wojną w Czeczenii m.in. Komitet Wolny Kaukaz, protesty antywojenne czy angażowanie się w ruchy protestu uczniów i studentów. W ostatnich latach nastąpiła w grupie znaczna zmiana pokoleniowa. Obecnie koncertuje ona swoje działania na promocji demokracji bezpośredniej, wspieraniu grup wykluczonych m.in. lokatorów i bezdomnych oraz działalności informacyjnej: spotkania filmowe, wydawanie broszur, prowadzenie strony internetowej i biblioteki.

Strona www: fakrakow.wordpress.com/ E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.