Jesteś tu: Start / Artykuły / Działania FA /

Oświadczenie FA ws. umów: CETA I TTIP oraz zbliżających się protestów

CETA (umowa dotycząca wolnego handlu pomiedzy UE a Kanadą) razem z TTIP (umowa między UE a USA) mają utworzyć tzw. Transatlantycką Strefę Wolnego Handlu. Wraz z jej wprowadzeniem powiększy się strefa wpływów korporacji, a co za tym idzie pogorszy się jakość żywności, wzrośnie stopa bezrobocia, ograniczony zostanie dostęp społeczeństwa do informacji. Konsorcja uzyskają prawo do zaskarżania rządów poszczególnych państw do sądów arbitrażowych ICS (Investment Court System) i jeśli udowodnią, że ich potencjalne zyski zmaleją w wyniku rządowych decyzji, państwo zmuszone zostanie do wypłacenia odszkodowania. Przykładem niech będzie płaca minimalna – jej wzrost przyczyni się do zwiększenia kosztów pracy w zakładach, a te z całą pewnością domagały będą się rekompensaty za poniesione straty.  Innym polem, na którym zagraniczni inwestorzy mogą pozywać państwo jest kwestia ochrony środowiska – zakaz używania tanich i degradujących ekosystem technologii stanowi powód do dochodzenia kompensacji od rządów. Jednym słowem: albo zaprotestujemy przeciwko dyktatowi korporacji albo zapłacimy wysoki haracz za naszą bierność. Temat umów dotyczących wolnego handlu i inwestycji pojawiał się wielokrotnie w przestrzeni mediów anarchistycznych. Nagłaśnialiśmy tę kwestię podczas kwietniowego protestu w Warszawie, którego współorganizatorem była m. in. OZZIP Inicjatywa Pracownicza. Problem TTIP był jednym z głównych tematów podczas katowickiego Antykongresu organizowanego przez środowiska anarchistyczne.  Masowe protesty, do których dochodzi w krajach Europy Zachodniej ukazują wagę problemu. Mimo podejmowanych działań polskie społeczeństwo przez długi czas pozostawało zobojętniałe wobec zakusów wielkich korporacji i biznesowo zorientowanych polityków. W tym tygodniu, w całej Polsce odbywają się protesty przeciwko podpisaniu umowy CETA przez Radę Unii Europejskiej. Pomimo wcześniejszych deklaracji rząd PiS-u wraz z tzw. opozycją patrzą przychylnym okiem na porozumienie handlowo-inwestycyjne. Akcja Demokracja organizuje 15 października w Warszawie demonstrację, w której uczestniczyć będzie szereg organizacji i partii politycznych. Oburzają się demokraci i niektórzy liberałowie, NGS-y i nowoczesna socjalliberalna lewica; oburzają się zwolennicy tajnych więzień CIA, którzy do tej pory przejawiali wasalską postawę względem Stanów Zjednoczonych. Jednym z priorytetów ruchu anarchistycznego jest zablokowanie próby zrobienia z dobra publicznego towaru którym można handlować.  Nasz udział w proteście podyktowany jest sprzeciwem wobec transnarodowych prób deregulacji rynków w sposób, który zagwarantuje zyski korporacjom i stworzy zagrożenie utraty pracy i zdrowia obywatelom. Opowiadamy się przeciwko bandytyzmowi ekip rządzących, które bez sprzeciwów nacisku społecznego prowadzą politykę degradującą środowisko naturalne, stwarzają niebezpieczeństwo załamania się systemu publicznej służby zdrowia czy celują w sprawiedliwość społeczną. Jako anarchiści i anarchistki mówimy NIE dyktaturze korporacji. Zapraszamy na warszawską demonstrację, która odbędzie się dnia 15 października o godz. 13.00 pod budynkiem Ministerstwa Rolnictwa I Rozwoju Wsi. O transport zapytajcie lokalne sekcje FA, FNB,IP, ZSP, lokalnych organizatrorów protestow lub Akcji Demokracji.

Poza kontrolą władzy i kapitału!

Więcej z tej kategorii: « Strajk kobiet