Zaloguj

Federacja Anarchistyczna

Jesteś tu: Start / Artykuły / Działania FA /
A+ R A-

Przeciwko zmianom w ustawie "antyterrorystycznej"

Projekt tzw. ustawy antyterrorystycznej wreszcie ujrzał światło dzienne. Wprawdzie był wielokrotnie zapowiadany (wyborcy muszą wiedzieć jak bardzo rząd dba o ich bezpieczeństwo) ale ukazał się dopiero teraz - tuż przed planowaną datą wejścia w życie. Dzięki temu rządzący mają zamiar ograniczyć do minimum dyskusje nad nim.

A dyskutować jest o czym, ponieważ nowe prawo łamie podstawowe prawa człowieka:

- ogranicza wolność zgromadzeń poprzez wprowadzenie możliwości zawieszenia imprez masowych i zgromadzeń publicznych uzależnionych od procedury wprowadzania stopni alarmowych. Oczywiście stopnie alarmowe są wprowadzane przez służby bez żadnej kontroli społecznej, więc mogą odwołać każdy protest, który im się nie podoba np. anty-NATO, a zezwolić na te, które lubi np. Marsz Niepodległości lub Światowe Dni Młodzieży;

- likwiduje pojęcie prywatności; ABW dostanie dostęp online do największych i najważniejszych baz danych, za zgodą sądu ABW będzie miało dostęp do informacji objętych tajemnicą bankową czy ubezpieczeniową;

- w znacznym stopniu ograniczy wolność wypowiedzi - służby mogą zablokować w Internecie dostęp do treści, które uznają za terrorystyczne np. apel o fizyczną obronę Puszczy Białowieskiej przed wycinką;

- prawo do życia poprzez wprowadzanie możliwości oddania tzw. strzału snajperskiego - czyli zabicia osoby, która może stanowić zagrożenie.

Do "ciekawostek" można zaliczyć już takie drobiazgi jak rejestracja osób kupujących telefoniczne karty pre-paid (w tym obowiązek zarejestrowania już używanych telefonów), możliwość prowadzenia przeszukań przez całą dobę czy odłączania telefonu i Internetu w trakcie prowadzenia operacji antyterrorystycznych.

Uważasz, że przepisy będą wykorzystane tylko w wyjątkowych sytuacjach? W stosunku do niektórych osób? Bardzo nieprecyzyjne definicje działań "antyterrorystycznych" (działania organów administracji publicznej polegające na zapobieganiu zdarzeniom o charakterze terrorystycznym, przygotowaniu do przejmowania nad nimi kontroli w drodze zaplanowanych przedsięwzięć, reagowaniu w przypadku wystąpienia takich zdarzeń oraz usuwaniu ich skutków) i "kontr terrorystycznych" (działania wobec sprawców, osób przygotowujących lub pomagających w dokonaniu przestępstwa o charakterze terrorystycznym, prowadzone w celu wyeliminowania bezpośredniego zagrożenia dla życia, zdrowia osób oraz mienia przy wykorzystaniu specjalistycznych sił i środków oraz specjalistycznej taktyki działania) sprawią, że wszystko co służby będą robiły da się podciągnąć pod tę definicje. Zagrożeni będą także "zwykli" obywatele, bowiem ABW - bez żadnej kontroli i zezwoleń - będzie mogło przeszukać każdy komputer i smartfon. Będzie mogło używać, w ramach tzw. testowania bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych, hakerskiego oprogramowania, by "uzyskać dostęp do informacji dla niej nieprzeznaczonej, przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie, lub może uzyskać dostęp do całości lub części systemu teleinformatycznego." I to nie w ramach podejrzeń o terroryzm, tylko rutynowych kontroli (albo ciekawości pracownika służb).

Dyskusja nad projektem jest w zasadzie wykluczona, bo przecież każdy kto się z nim nie zgadza będzie uważany za zwolennika terrorystów i przeciwnika bezpieczeństwa. Do tego dochodzi stałe szczucie przeciw uchodźcom i muzułmanom. Panoptykon zwraca uwagę, że projekt dyskryminuje cudzoziemców - podsłuchy zakładać będzie można im bez zgody sądu. W tej atmosferze ustawa szybko wejdzie w życie - wtedy się przekonamy, że nie jest skierowana przeciw fanatykom z ISIS (kto ich widział w Polsce?!) ale przeciwko wszystkim, którzy nie podzielają poglądów Prawych i Sprawiedliwych.

Poniżej w załączniku projekt ustawy antyterrorystycznej.

FA Wrocław

FA Wrocław

FA Wrocław jest nieformalnym zrzeszeniem osób zainteresowanych anarchizmem, działaniem antypaństwowym i antykapitalistycznym. Naszym celem jest szerzenie idei anarchizmu, anarchistycznych wartości oraz sposobów organizacji, a także stawianie oporu wobec niesprawiedliwości fundowanej społeczeństwu przez państwową machinę biurokratyczną, prawo i kapitalizm. Wspieramy każdą walkę z przejawami nierówności, będącej nieodłączną częścią wszystkich systemów hierarchicznych. Dążymy do modelu społeczeństwa bezpaństwowego, opierającego się na dobrowolnych, samorządnych stowarzyszeniach.

Więcej o nas możesz przeczytać na naszej stronie: KLIK

Strona www: www.wolnywroclaw.pl E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.